A szlovák kormány tegnapi döntése értelmében a 37 100 kórházi ágyból az eredetileg tervezett 6500 helyett 6193-at szüntetnek meg, ami 16,7 százalékos csökkenésnek felel meg. Ivan Valentovic egészségügyi miniszter közölte, már be is fejeződtek a megyékkel a tárgyalások. Természetesen minden megye védi a hozzá tartozó kórházakat, de én azt az álláspontot képviselem, hogy ne csak ágyak, osztályok, hanem egész kórházak szűnjenek meg – nyilatkozta az Új Szónak a miniszter. Ha valóban megszűnnek intézmények, akkor azok a miniszter szerint szociális intézményekké alakulnak, krónikus ágyakkal ápolási funkciót látnak majd el, és a szociális minisztérium hatáskörébe kerülnek. Erről azonban egyelőre nincsenek konkrét tervek. A kórházak többsége – a központi intézményeket és az egyetemi kórházakat kivéve – megyei hatáskörbe tartozik, ezeket fenyegeti a legnagyobb leépítés. A megyék azonban várhatóan keményen lobbizni fognak kórházaik mellett, így még változhat a megszüntetendő ágyak száma is.
Március 15-éig szeretnénk véglegesen eldönteni, hány ágy, hány intézmény szűnik meg, alakul át – közölte Valentovic. Pozsony megyét leszámítva a többi hét megyében jelentős leépítésekre kerül sor, leginkább a keleti országrészben, így például Eperjes megyében 2000 ágy, Kassa megyében 1270 ágy szűnik meg. Tomás Szalay, a szlovák Health Policy Institute szakértője szerint botrányos, hogy a krónikus betegeknek fenntartott ágyak 40, a pszichiátriai intézetek ágyszámának pedig 30 százalékát építenék le.
