Minden várakozást meghaladva Szlovákia bruttó hazai terméke (GDP) 2006 negyedik negyedévében állandó árakon számolva 9,5 százalékkal nőtt – derült ki a pozsonyi statisztikai hivatal (SSÚ) tegnapi gyorsjelentéséből. Ez csak egy hajszállal marad el a történelmi rekordnak számító harmadik negyedévi 9,8 százalékos növekménytől. Az elmúlt év rendkívül erős második félévi teljesítményének köszönhetően 2006-ban az ország gazdasága előzetes adatok szerint 8,2 százalékkal nőtt, ami az önálló Szlovákia (1993 óta) eddigi legjobb teljesítménye. Az elemzők közölték: a rekordütemű növekedés a lakossági fogyasztáson és az erős exporton alapult. David Marek, a cseh Patria Finance elemzője úgy látja, Szlovákiát most csak a balti államokkal és Kínával lehet egybevetni.
Ez a rakétatempó az országot a 25 tagú Európai Unió átlagának 60 százalékára repíti, vásárlóerő-paritáson számolva. Ales Michal, a Raiffeisen Bank analitikusa szerint „az autógyárak és a liberális reformok az országnak olyan lökést adtak, mint amilyet korábban Írország élt meg”. A gyors növekedés a foglalkoztatottsági mutatókon is javított: 2005-höz képest tavaly 2,2 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma, elérve a 2,155 millió főt (az ország lakossága 5,5 millió fő). A kedvező makrogazdasági adat hatására a korona is erősödni kezdett, banki vélekedések szerint az erősödés tartósnak ígérkezik, amelynek végén az euró árfolyama 34 korona körüli szinten stabilizálódik. Banki elemzők Szlovákia idei GDP-növekedését 8,2–9,2 százalék közé jelzik előre.
A gyors növekedésnek köszönhetően Szlovákia már 2007 nyarán teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges inflációs kritériumot – nyilatkozta tegnap Ivan Sramko, a szlovák jegybank (NBS) elnöke –, az idén a pénzromlás 2 százalék alatt marad, 2008 tavaszán pedig már csak 1,5 százalékos lesz. Szlovákia számára a többi maastrichti kritérium teljesítése nem jelent gondot, mivel az államadósság mélyen a bruttó hazai termékhez viszonyított 60 százalék alatt van (jelenleg 33 százalék), az idei államháztartási hiány pedig a GDP-arányos 3 százalékos felső határ helyett 2,9 százalék lesz. Ján Pociatek szlovák pénzügyminiszter szerint az euró 2009-es bevezetése a következő 15 évben évi 0,7 százalékkal gyorsítja Szlovákia gazdasági növekedésének ütemét, miközben az uniós közös pénz bevezetésének egyszeri költsége csupán a GDP 0,3 százalékára rúg majd.
