BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drága az ingyendiploma Szlovákiában

2007. február 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában hagyományosan az orvosi és a jogi kar iránt a legnagyobb az érdeklődés, az utóbbi évtizedben pedig látványosan felfutott a közgazdasági, a menedzsmentképzés, de az it-ágazatok is keresettek. Lubomír Jahnátek szlovák gazdasági miniszter a napokban azt nyilatkozta, hogy a jelenleginél jóval több műszaki szakemberre lenne szükség. A főiskolák ontják a humán végzettségű diákokat, akik aztán nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon – állította a miniszter. Szlovákia autóágazata már most érzi a magasan képzett műszakiak hiányát, az orvosok Csehországba történő elvándorlása pedig helyenként akut orvoshiányt okoz. Szlovákiában a felsőoktatás formálisan ingyenes (a főiskolák, egyetemek levelező tagozatai viszont fizetősek), a tanulmányokkal kapcsolatos járulékos költségek mégis tetemesek. Egy átlagos egyetemista havi kiadásai, ha kollégiumban lakik, elérik az 5700 koronát (mintegy 45 ezer forintot). Azok a hallgatók, akik a szüleikkel közös háztartásban élnek, átlagban havi 3800 koronát költenek – derül ki az Oktatási Prognosztikai és Információs Intézet (ÚIPS) legfrissebb felméréséből, amelyet a pozsonyi Új Szó idézett. A diákszálló díja havonta átlagosan 1500 korona, a napi háromszori étkezés pedig körülbelül 1700 koronába kerül. A felmérések szerint a legtöbb hallgató családjának havi bevétele 20–30 ezer korona közötti összeget tesz ki. Az egyetemisták egytizede olyan családból érkezik, ahol a havi bevétel nem több 15 ezer koronánál. A statisztikák szerint az egyetemisták kétharmada diákszállón lakik, egynegyede él szüleivel és körülbelül egytizedük albérletet fizet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet