BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordtöbblet a cseh külkereskedelemben

2007. február 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh külkereskedelmi mérleg tavaly 47,3 milliárd korona (1,68 milliárd euró) többlettel zárt, ami rekordot jelent az 1993 óta önálló Csehország történetében, a külkereskedelem először 2005-ben vált szufficitessé, akkor 38,6 milliárd korona volt a többlet. A szufficit döntően a bővülő autógyártásnak köszönhető, s ha a kőolajárak 2006 nyarán nem emelkedtek volna a hordónkénti 80 dollár közelébe, akkor még nagyobb lett volna a többlet. Az export 14,6 százalékkal, 2141 milliárd koronára, az import 14,4 százalékkal, 2094 milliárd koronára nőtt. A külkereskedelmi mérleg kedvező alakulása döntően a gépek és közlekedési eszközök kivitelének köszönhető, ebben a kategóriában ugyanis 64,6 milliárd koronával nőtt a többlet – állapította meg a prágai statisztikai hivatal. Vladimír Pikora, a Next Finance elemzője szerint ugyanakkor káros lehet az autóipar teljesítményétől való túlzott függés, mivel az ágazat nagyon érzékenyen reagál a recesszióra. Az ipari és kereskedelmi minisztérium előrejelzése szerint idén 50–70 milliárd korona közötti lesz a külkereskedelmi többlet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet