Többéves év eleji nyugalmat követően 2007 januárja hat éve nem tapasztalt áremelkedési hullámmal köszöntött be Csehországban – derült ki a Mladá Frontá Dnes összefoglalójából. A lap számításai szerint egy átlagos cseh háztartás havonta 23 ezer cseh koronát költ, ez az év eleji áremelkedések miatt 3 százalékkal, azaz 700 koronával (kb. 6500 forint) emelkedik, azaz éves szinten mintegy 8500 koronás (kb. 79 ezer forint) többletkiadásról beszélhetünk. Az idén meglóduló infláció döntően az öt éven át központilag szabályozott lakbérek (4,4 millió lakásból 750 ezret érint) felszabadításának, a drágább villanyáramnak, vízdíjnak és hőszolgáltatásnak a következménye, emellett egy csomag cigaretta ára is átlagosan 15 cseh koronával (kb. 140 forint) emelkedik. A lakbérek átlagosan 19, a villanyáram térítési díja 8, az ivóvízé pedig 3–6 százalékkal drágult. Ráadásul január 1-jétől a sztrádákon működik az elektronikus útdíj rendszere, ami a 12 tonnánál nehezebb kamionok és buszok közlekedését teszi drágábbá. Ennek következtében például a Prága és Brno közötti buszjáratok viteldíja 30 koronával emelkedett. A lap hozzáteszi, hogy az áremelési hullám nem érinti az élelmiszereket és az elektronikai termékeket, sőt ez utóbbiak ára még csökken is. A cseh statisztikai hivatal (CSÚ) közlése szerint 1994 óta 75 százalékkal nőtt az infláció az országban, viszont a bérek még ennél is jóval gyorsabb ütemben növekedtek (7000 koronáról 20 500 koronára). Az elmúlt 12 évben éppen a lakhatási költségek (lakbér, villany, földgáz, víz) nőttek a leginkább, mégpedig a korábbi szintnek több mint háromszorosára.
