BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még jobb év vár Szlovákiára

2007. január 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Gazdasági szempontból idén még a tavalyinál is jobb évre számíthat Szlovákia – állítják a TASR szlovák hírügynökség által megkérdezett szakértők. A növekedési ütem az ipari termelés és az export lankadatlan erősödése nyomán tovább gyorsul, és eléri a 8,2 százalékot. 2006-ban becslések szerint közel 8 százalékkal bővült a GDP. A javuló gazdasági környezet és a hitelekhez való könnyebb hozzáférés következtében felpörögnek a vállalati beruházások: további jelentős külföldi befektetések várhatók, elsősorban az autóiparban, az elektrotechnikai ágazatban és a gépiparban. Mindennek következtében tovább javul a foglalkoztatottság, ami kétharmad részben a munkahelyek száma növekedésének, egyharmad részben pedig az uniós tagállamokban való munkavállalásnak köszönhető.
A reálbérek az elmúlt három évben 13 százalékkal emelkedtek, és ez a trend 2007-ben sem törik meg, miután a nominálbérek egyenletes emelkedése következtében az infláció a tavalyi mintegy 4,5 százalékról idén várhatóan 2,5 százalékra mérséklődik. Ez utóbbi azért is fontos, mert az Európai Bizottság a 2007 áprilisa és 2008 márciusa közötti inflációt fogja vizsgálni az euróövezetbe történő belépés elbírálásakor. A Trend gazdasági hetilap szerint a reálbérek idén újra elérik az 1989-es szintet: az átlagfizetés átlépi a 20 ezer szlovák koronát (kb. 144 ezer forint). Az export bővülése nyomán az elemzők szerint javul a külkereskedelmi mérleg is: a GDP-arányos hiány a tavalyi 4,6-ról idén 1–1,5 százalékra mérséklődik.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet