BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leállították az apátszentmihályi első reaktort

2007. január 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A múlt év utolsó napján lekapcsolták az elektromos hálózatról a szlovákiai Nagyszombat közelében lévő apátszentmihályi atomerőmű egyik V1-es típusú reaktorát, és megkezdték a blokk leállítását. A nukleáris fűtőelemeket egyelőre nem emelik ki, a 440 megawattos blokk hűtése több mint három évig is eltarthat. Az előző szlovák kormány még 1999-ben ígéretet tett az Európai Bizottságnak arra, hogy az elavult rendszerű reaktort 2006 végéig leállítják. A másik ugyanilyen reaktort 2008 végéig kell üzemen kívül helyezni. A leállás 17,5 milliárd koronás (kb. 124 milliárd forint) költségének egy részét Brüsszel állja. Tovább működhet viszont az 1985-ben ugyanitt üzembe helyezett erőmű két, egyenként 440 megawattos reaktora. Az első blokk leállítása következtében az ország energiatermelő kapacitása 9 százalékkal csökken, így a továbbiakban nem lesz exportálható felesleg, a másik V1-es reaktor 2008-as lekapcsolása után viszont az ország már importra szorul. Ezért sürgetővé válik a magyar határ közeli mohi atomerőmű mihamarabbi befejezése, amiről az olasz Enel, a szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne) többségi tulajdonosa csak 2007 első felében dönt véglegesen. Az év utolsó napján egyébként bezárták a bulgáriai kozloduji erőmű két reaktorát is, ami az uniós csatlakozás egyik feltétele volt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet