Egykulcsos adórendszer bevezetését javasolhatja az alakulóban levő cseh jobbközép kormány, legalábbis ebben állapodtak meg a koalíciós tárgyalásokon az érintett pártok, a polgári demokraták (ODS), a kereszténydemokraták (KDU-CSL) és a zöldek. A Prague Daily Monitor tudósítása szerint 17–19 százalékos adót terveznek, s ezt megerősítette mind Martin Riman (ODS), mind Miroslav Kalousek (KDL-CSL), akik mindketten a pénzügyminiszteri posztra esélyesek. Ez az adószint vonatkozna a társasági adóra és az áfára is, de megtartanák a jelenlegi, alacsonyabb áfát az élelmiszerekre és egyes szolgáltatásokra. Jelenleg négyszintű – 12–32 százalék között van – a jövedelemadó, a társasági adó 24 százalék. Az új adórendszer leghamarabb 2008 elején léphetne életbe. A kormányalakítás elhúzódó válságában az adóreformprogram meghatározó szerepet játszott, és végül ez lett a legfőbb akadálya a szociáldemokraták belépésének, ugyanis elutasították ennek tervét.
A szlovák kormány a későbbiekben sem tervezi a 19 százalékon egységesített jövedelemadó csökkentését – közölte Robert Fico szlovák miniszterelnök egy rádióinterjújában –, viszont ha az ország gazdasága továbbra is a jelenlegi ütemű növekedést produkálja, akkor a növekvő adóbevételekre támaszkodva a gyógyszerek és gyógyászati termékek után a tankönyvek, a művelődést szolgáló termékek és később az alapvető élelmiszerek egy bizonyos körének adóterhét mérsékelhetjük. Szlovákiában decemberben 19 százalékról 10 százalékra csökkentették a gyógyszerek áfáját, ez azonban érdemi megtakarítást nem jelent a polgárok számára, éves szinten csupán 50–60 korona (kb. 350–420 forint) megtakarítással jár. Robert Fico felvetése gazdaságilag nem megalapozatlan. Mint Frantisek Palko pénzügyi államtitkár közölte: a költségvetés idei hiánya a vártnál több milliárd koronával kisebb lehet, mivel a tervezettnél magasabbak az adóbevételek, amelyek éves terve már november végére 99,8 százalékig teljesült. November végén a költségvetés hiánya csupán 6,98 milliárd korona volt, miközben a 12 hónapra eredetileg tervezett deficit 57,5 milliárd korona volt.
