A június óta hivatalban lévő Fico-kormány „visszacsinálta” a korábbi jobbközép koalíció által bevezetett reformokat, így szeptembertől megszűnt a 20 koronás vizitdíj és a 50 koronás (360 forint) kórháziágy-használati díj, ezenkívül leállt a kórházak részvénytársasággá alakítása, illetve privatizálása. Ivan Valentovic egészségügyi miniszter azonban már októberben úgy nyilatkozott, hogy át kell értékelni az egészségügyi hálózatot: tarthatatlan, hogy minden 20 kilométeren van egy kórház. A tárca a múlt héten közölte, hogy számításai szerint az összesen 37 ezer kórházi ágyból legalább hatezer felesleges, de kórházbezárásról nem esett szó (NAPI Gazdaság, 2006. december 15–16., 6. oldal). A legújabb információk szerint nem szüntetnék meg a felesleges ágyakat, hanem krónikus ágyakká alakítanák őket, annál is inkább, mert ezekből a szükségesnél kevesebb van. A szlovák egészségpolitikai intézet (HPI) 2004-ben megjelent tanulmánya akkor 5880 ágyról állapította meg, hogy krónikus ápolásra használják őket.
A tárca által tervezett leépítés ellen máris tiltakoznak a megyék, amelyeknek komoly beleszólásuk van a kérdésbe, mivel a legtöbb kórház az ő hatáskörükbe tartozik. Az egészségügyi intézmények személyi állományának leépítéséről pedig a megyék szerint szó sem lehet, hiszen számos kórház munkaerőhiánnyal küszködik. Ebben szerepet játszik, hogy az orvosok és más egészségügyi alkalmazottak egy része Csehországban vállalt munkát, ahol jóval magasabbak a keresetek. Az utóbbi években néhány hospice is létrejött Szlovákiában, amelyek iránt igen erős az érdeklődés, így helyszűkével küszködnek.
