Szlovákiában hatezer kórházi ágyat szüntetnének meg az összesen 37 ezerből, de ez nem járna kórházbezárással – derült ki a pozsonyi egészségügyi minisztérium három hónapig tartó vizsgálatának eredményét összefoglaló jelentésből, amelyet a pozsonyi Pravda tegnap ismertetett. A szaktárca semmit sem takarít meg a kórházi ágyak felszámolásával, az egészségbiztosítók ugyanis jelezték: a felszabaduló összeg a kórházaknál marad. Az átszervezés nyomán mindazonáltal létszámleépítésre kerülhet sor – idézte a lap Igor Dorcákot, az egészségbiztosítók szövetségének elnökét. A terv értelmében a legtöbb ágyat Kelet-Szlovákiában számolnák fel, az eperjesi és a kassai megyében összesen 3200-at, miközben a pozsonyi megyében csak 80-at, mivel a fővárosi kórházak jelentős része országos hatáskörű. A leépítés minden területre kiterjed, így a belgyógyászat 750, a sebészet 800, a szülészet 200 ágyat veszít országosan.
A vizsgálat azt is kiderítette, hogy a kórházak sok esetben szociális, így idősellátási funkciókat is betöltenek. Az ágyak kihasználtsága sem magas: míg Ausztriában országos viszonylatban az idegsebészeten 90 százalékos, a tüdőosztályokon 85,2 százalékos a kihasználtság, Szlovákiában 76, illetve 54,2 százalék az arány. Ivan Valentovic egészségügyi miniszter, aki már korábban kifejezésre juttatta, hogy sokallja a kórházak számát az országban, a hírek szerint három hónapon belül szeretné levezényelni az ágyszámcsökkentést.
