Tegnap, lapzártánk után szavazott a szlovák parlament az egykulcsos, 19 százalékos adórendszer megszüntetéséről: januártól a gyógyászati segédeszközök és a gyógyszerek általános forgalmi adóját 19 százalékról 10 százalékra csökkentik. Ez a lépés kb. 2,3 milliárd korona (16,5 milliárd forint) adókiesést okoz, azonban a polgároknak csupán évi 200-300 millió korona megtakarítást jelent, a többit az egészségbiztosítók vágják zsebre. Viliam Novotny, a Dzurinda vezette ellenzéki SDKÚ parlamenti képviselője szerint az intézkedés évente mindössze 50 koronás megtakarítást jelent egy-egy polgár számára. A parlament ugyancsak elfogadta a Szlovákiában milliomosadóként aposztrofált adómódosítást, amelynek lényege: a természetes személyek adókulcsa ugyan változatlanul 19 százalékon marad, azonban az adóalapból leszámítható összeg (ez a létminimum 19,2-szerese, az idén kb. 90 ezer korona) havi bruttó 47 600 korona jövedelemtől fokozatosan csökken, havi 80 ezer korona bevétel felett pedig teljesen megszűnik az adómentes rész – ez havi 1500 koronával több adó befizetését jelenti számukra. „Az intézkedés a populizmus jegyeit viseli, és az általa okozott károk nagyobbak, mint amekkorának az első pillanatban tűnnek” – nyilatkozta David Marek, a Patria Finance elemzője. Az intézkedés egyébként a munkaviszonyban lévők alig 3 százalékát érinti.
