Lengyelország sem teljesíti azt a NATO-ajánlást, hogy bruttó hazai termékének 2 százalékát fordítsa védelmi kiadásokra – ismerte be Radoslaw Sikorski hadügyminiszter, aki a parlamenthez fordult, hogy a jövő évi költségvetés elfogadásakor vegye figyelembe ezt a szempontot. Állítása szerint némileg erőltetettek azok a számítások, amelyek szerint már a GDP 1,95 százalékánál tartanak, de nem kívánt nyilatkozni arról, valójában mekkora a tényleges szám. Lengyelország NATO-nagykövete azt állítja: az is csak mítosz, hogy az ország jelentős résztvevője a szövetség katonai akcióinak. Jerzy Nowak szerint ebből a szempontból a NATO 26 tagja közül a 21. helyen áll – a közös akciókban részt vevő 25 ezer katona közül csupán 330 a lengyel, ezért helyesli a kormány tervét, hogy jövőre mintegy ezer katonát vennének fel az afganisztáni békefenntartáshoz. A jelenlegi lengyel NATO-állománynál kisebbel csak jóval szerényebb népességű országok (Izland, Lettország, Luxemburg, Szlovákia és Szlovénia) dicsekedhetnek. Szlovákia honvédelmi kiadásai sem érik el a NATO által megkívánt szintet, mivel csupán a GDP 1,8 százalékát fordítja fegyveres erőire, de emiatt egyelőre nem érték komolyabb szemrehányások. Pozsony az idén 27,923 milliárd koronát (kb. 197 milliárd forint) szán honvédelemre, a 2007-es állami költségvetés tervezete pedig 28,528 milliárd koronával számol. Szlovákia Irakban és Afganisztánban is állomásoztat nem harcoló alakulatokat (döntően utászokról, aknamentesítőkről van szó), ám Irakból a Fico-kormány rövidesen kivonja erőit. Fico a NATO legutóbbi, rigai csúcstalálkozójára sem ment el, helyette Ivan Gasparovic államfő képviselte Szlovákiát.
