Az Európai Bizottság néhány észrevételét is belekomponálták a villamos energia, a vezetékes gáz, a víz- és csatornadíj árát megállapító árszabályozási hivatal (ÚRSO) működéséről szóló törvénytervezetbe – közölte Lubomír Jahnátek szlovák gazdasági miniszter, miután a kormány elfogadta a tervezetet. Az új jogszabály értelmében a hivatal tanácsába három tagot a kormány, hármat pedig a parlament delegál. Ivan Miklos volt pénzügyminiszter szerint a kabinet úgy módosította a paragrafusokat, hogy a kormány közvetlen politikai befolyással lehessen az árszabályozási hivatalra. Bár rövid távon ennek hatására valóban mérséklődhetnek az energiaárak, hosszabb távon azonban emelkedni fognak és összességében veszélyezteti Szlovákia energiabiztonságát, mivel az ágazatba kevesebb beruházás áramlik – tette hozzá. Robert Fico kormányfő, aki korábban többször kikelt a közüzemi díjak emelése ellen, most közölte, a lakossági villamos energia ára jövőre nem fog érdemben változni. Az új törvénytervezet, amely a tervek szerint 2007. március 1-jétől lép hatályba, úgy rendelkezik, hogy az árhivatal a háztartások és kisfogyasztók számára még további öt évig, a nagyfogyasztók számára három évig szabhatná meg az energiaárakat. Megfigyelők szerint a törvénytervezet valóban szűkíti a jelenleg kormánytól független ÚRSO működését, miután a gazdasági minisztérium alá rendeli, ráadásul a későbbiekben jóval nagyobb politikai nyomás nehezedhet rá.
