BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökken a szlovák gázhasználat

2006. október 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák gazdasági minisztérium egy tavalyi rendelete alapján akkor kell beindítani a lakóházak fűtését, ha két egymást követő napon a nappali átlaghőmérséklet 13 fok alá süllyed és nem várható felmelegedés. A rendelet azt is meghatározza, hogy a fűtési szezon normális körülmények között szeptember 1-jétől május végéig tart, ám a déli országrészben többnyire október 15-én kezdik csak meg a fűtést. Szlovákiában a hőszolgáltatók októbertől átlagosan 5-6 százalékkal emelték az áraikat (januárban már volt egy 17 százalékos emelés), azonban ez a 420 hőszolgáltató közül csupán százra vonatkozik. Az 5-6 százalékos drágulás egy 3 szobás lakásban lakó négytagú család esetében havi 120 koronás (850 forint) többletkiadást jelent, beleértve a meleg vizet is. A tényleges áremelkedés mértékét egyelőre nem tudják kiszámítani, mivel a szlovák gázművek még nem jelezte, hány százalékos gázáremeléssel kell számolni, márpedig a gáz ára adja a végösszeg 70 százalékát. Az már biztos, hogy november 1-jétől 4,3 százalékkal nő a lakossági földgáz átlagos ára.
Szlovákia Európa második leginkább gázművesített államának számít, a lakosság több mint 90 százaléka földgázt használ. Mivel az utóbbi években a folyamatos áremelés miatt sokan visszaálltak a fa- és széntüzelésre, továbbá rohamosan terjednek a jobb hőszigetelésű műanyag keretes ablakok, valamint a radiátorokra szerelt hőszabályozók, ezért a lakossági gázfogyasztás az utóbbi öt évben jelentősen csökkent. A kisebb fogyasztás viszont paradox módon tovább gerjeszti az áremelkedést, mivel így kevesebb fogyasztónak kell állnia a gázvezeték-infrastruktúra működtetésének fix árát.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet