BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elszabadult költségvetést hagyott hátra Topolánek

2006. október 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap lemondott a cseh kisebbségi kormány, miután a múlt héten megbukott a parlament bizalmi szavazásán. Búcsúzóul pénzügyminisztere, Vlastimil Tlusty közölte, hogy a költségvetés idei hiánya a tervezett 74,4 milliárd cseh korona helyett elérheti a 100 milliárdot (kb. 1000 milliárd forint). A politikus szerint a tervezettnél kisebb adóbevételek és a magasabb nyugdíjkifizetések okozták a tervezettet meghaladó hiányt. A kisebb adóbevétel a szociáldemokrata Paroubek-kabinet intézkedéseinek eredménye, amely bevezette a családi adózást, továbbá a kisvállalkozóknak az új adóátalányt. Petr Necas miniszterelnök-helyettes úgy látja, a hiány növekedése kicsúszott az ellenőrzés alól, ezért a jövőbeli kormánynak halaszthatatlanul neki kell látnia a szociális szféra, a nyugdíj- és adórendszer reformjának. Csehország nem teljesíti a maastrichti kritériumokat, az államháztartás hiánya meghaladja a 3 százalékot, ezért már a politikusok sem beszélnek az euró 2010-es bevezetésének realitásáról.
Ezzel szemben a populistaként elkönyvelt Fico-kormány szerdán elfogadta a 2007-es szlovák állami költségvetés tervezetét, amely a nyugdíjreform költségeinek beszámítása ellenére is csak az államháztartás 2,9 százalékos hiányával számol. A büdzsé bevételi oldalának erősödése a 2007-re várt 7,14 százalékos gazdasági növekedésnek köszönhető. A szlovák korona tegnap áttörte a 37 korona/euró határt és napközben történelmi szintre, 36,86 korona/euróra erősödött.
A kormány úgy döntött, hogy 2007-ben megnyitja munkaerőpiacát a románok és a bolgárok előtt.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet