BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eurótudatos költségvetést tervez Szlovákia

A szociális juttatások ellenére Szlovákia 2007-es állami költségvetés-tervezete takarékos, ráadásul az államháztartás hiányának mértékét 3 százalék alá szorították.

2006. október 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap értesülése szerint az ország jövő évi költségvetése 306,6 milliárd korona bevétellel, 343,4 milliárd korona kiadással és 32,2 milliárd korona (kb. 225 milliárd forint) hiánnyal számol. Az államháztartás hiányát – a nyugdíjreform okozta hiány beleszámítása ellenére – pedig 52,6 milliárd koronára (kb. 365 milliárd forint) prognosztizálják. Ez a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százaléka, vagyis Szlovákia az utóbbi kategóriában megfelel az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumnak. Összehasonlításul: tavaly a GDP 2,95 százaléka volt az államháztartási hiány, az eredetileg tervezett 3,4 százalék helyett, ám ebben a nyugdíjreform költségei nem szerepeltek. A lap úgy tudja, hogy a tervek szerint 2008-ban az államháztartás hiányát 2,44, 2009-ben pedig 1,94 százalékra szorítják le. A deficit lendületes lefaragása a vártnál gyorsabb gazdasági növekedésnek köszönhető, a pénzügyminisztérium ugyanis átértékelte az eddigi mutatókat. Míg korábban 2006-ra 5,5 százalékos gazdasági növekedést prognosztizáltak, addig ma már 6,6 százalékos GDP-növekmény tűnik reálisnak.
A minisztérium kihasználta a gazdasági növekedés nyújtotta lehetőséget, a konzervatív prognózis és a vártnál jobb realitás közötti különbséget – mondta Viliam Patoprsty, az UniBanka elemzője. A pénzügyminisztériumban a százalékos célt a hírügynökségek érdeklődésére megerősítették, az összeget viszont nem kommentálták. A kormány a mai ülésén tervezi jóváhagyni a jövő évi költségvetés tervezetét, amelyet október 15-éig kell a parlament elé terjesztenie.
Ján Pociatek pénzügyminiszternek a beígért nagy költekezésekkel szemben a kiadási oldalt sikerült 9,96 milliárd koronával megkurtítania, további 4,8 milliárdot takarítanak meg az általános költségvetési tartalék fejezetben, amiből például az adósságot fizetik. A pénzügy az egyes tárcák büdzséjéből is lecsíp: így például a honvédelmet 1,9 milliárd, a közlekedési tárcát pedig 1 milliárd koronával rövidíti meg. A földművelési minisztérium viszont állítólag a vártnál 3,6, az egészségügy 1,9, az oktatásügy pedig 1,7 milliárddal kap többet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet