A szlovák kormány döntése értelmében a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök áfakulcsa jövőre 19 százalékról 10 százalékra csökken. A lépés csak jövőre mintegy 2,7 milliárd korona (kb. 19 milliárd forint) bevételkiesést jelent. A döntéssel megszűnik a 2004 januárja óta érvényes egységes 19 százalékos áfakulcs. Ján Pociatek pénzügyminiszter közölte: ha az ország pénzügyi lehetőségei megengedik, akkor a későbbiekben más termékek esetében is csökkentik a kulcsot. A kabinet ugyancsak döntést hozott a hetek óta találgatás tárgyát képező ún. milliomosadóra vonatkozóan. Ennek értelmében az adóalapból levonható adómentes rész (idén ennek mértéke mintegy 90 ezer korona, jövőre már 95 ezer) mérséklése már havi bruttó 47 600 korona (kb. 375 ezer forint) fizetés felett elkezdődik. A Hospodárske Noviny számításai szerint a kedvezmény 62 500 koronás fizetésnél szűnik meg teljesen. A progresszív adóztatás nem a magasabb adókulcs, hanem az adóalapból leszámítható rész módosításával valósul meg – közölte Robert Fico miniszterelnök, aki szerint így is csak a jóval átlagon felüli fizetéseket érinti a döntés. A kormány a várakozásokkal ellentétben nem nyúlt bele a második és a harmadik nyugdíjpillér működési rendszerébe, azaz az önkéntes nyugdíjpénztár ügyfelei továbbra is 12 ezer koronás adóalap-csökkentésben részesülnek, és – legalábbis jövőre – nem változik a tőkefedezeti alapba történő 9 százalékos befizetés mértéke.
