Lubomír Vázny szlovák távközlési és közlekedési miniszter azt szeretné, ha jövőre érezhetően drágulna a sztrádamatrica, például a 3,5 tonnánál nem nehezebb gépkocsik esetében az éves matrica ára a jelenlegi 1100 koronánál (kb. 7700 forint) 200-300 koronával kerülhetne többe. A Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) tavaly közel 3,75 millió matricát értékesített, összesen 1,7 milliárd korona értékben. Idén már több mint 4 millió matrica eladásával és 1,9 milliárd koronás bevétellel számolnak. A szakminiszter szerint Szlovákia az elektronikus úthasználati díj rendszerét 2009-ben vezeti be: ez a módszer valamennyi, 3,5 tonnánál nehezebb járműre vonatkozna az ország autópályáin és gyorsforgalmi útjain. Vázny máris jelezte, a legnehezebb kamionok esetében mintegy 8 koronába (kb. 56 forint) kerülhet egy kilométer megtétele, vagyis az út Pozsonyból Zsolnáig 1600 korona lenne. A minisztériumi hatástanulmány szerint a kisebb teherautók esetében kilométerenként 2,40, a 12 tonna feletti járművek esetében pedig 5,40 koronával számolnak.
