Magyarország rosszabb helyzetben van, mint amilyennek tűnt. A baloldali kormányzás évei után az ország politikailag megosztott és katasztrofálisan eladósodott – olvasható a Mladá Fronta Dnes A reformok elodázása nem fizetődött ki a magyaroknak című kommentárjában. „A kellemetlen döntések elodázásának politikája, a politikusok félelme az utca reakcióitól (ami az utóbbi napok magyar történéseinek ismeretében jogosnak tűnik) Magyarországon hosszú hagyományra tekint vissza – voltaképpen már Kádár János korszaka óta tart” – állapítja meg a lap. „A cseh politikusoktól sem áll távol, hogy a választókat az állami költségvetésből származó pénzből fizetik le. Az, ami ma Budapesten történik, számunkra figyelmeztetésként kell hasson.”
A pozsonyi Pravda a Megbukott az éltanuló című kommentárjában leszögezi: „Egészen a közelmúltig Magyarország visegrádi partnereire kissé felülnézetből tekintett. Brüsszel Közép-Európa éltanulójaként kezelte az országot, Budapest pedig örömmel ápolta ezt a róla alkotott képet. Voltaképpen az Európai Unió ki másnak hitt volna jobban? Talán Szlovákiának és Lengyelországnak, amelyek kormányaiban Európa jobb szalonjaiból többnyire kiutált pártok kapnak helyet? Vagy Csehországnak, amely belegabalyodott a hatalomért folytatott tragikomikus harcba? Eközben Magyarországon látszólag minden a legnagyobb rendben volt, most viszont Közép-Európa eminense egyik napról a másikra megbukott... Szlovákiának viszont nincs oka a kárörömre. A magyarországi zavargások ugyanis a szomszédai számára is rossz hírt jelentenek. Bár a következő napokban a budapesti politikusoknak nem lesz idejük a Szlovákiában tapasztalt állítólagos extrém megnyilvánulásokra mutogatni, ha Magyarország nem küzdi le gyorsan a válságot, akkor annak hatása nem áll meg az államhatárokon.”
