BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adószigorítást tervez a szlovák kormány

Pozsony növelni kívánja az adóbevételeket, hogy a szociális kiadások emelése ellenére tartani tudja az euró bevezetésének menetrendjét.

2006. szeptember 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fico-kormány több ponton módosítja az adórendszert, amitől jövőre 4 milliárd korona többletbevételt vár, mivel a gyógyszerek alacsonyabb adókulcsa 2,7 milliárd korona, az ún. karácsonyi nyugdíj pedig 1,7 milliárd korona többletkiadást jelent. A pénzügyminisztérium most bejelentett tervei szerint a nyugdíjrendszer harmadik pillérében jövőre már nem írható le az adóalapból 12 ezer korona (mintegy 84 ezer forint). A lépés érinti a járulékos nyugdíjbiztosítással, életbiztosítással, valamint hosszú futamidejű banki betéttel rendelkezőket: ez 650 ezer önkéntes nyugdíjpénztári tagot, továbbá 1,5 millió, hosszú futamidejű életbiztosítással rendelkező állampolgárt jelent. Vladimír Rancík, a Szlovákiai Biztosítók Szövetségének elnöke szerint a módosítás jelentős mértékben visszafogná a takarékoskodási kedvet.
Megszorításokra számíthatnak a nonprofit szervezetek is, ezeknek ugyanis a jogi személyek már nem utalhatják át a jövedelemadójuk 2 százalékát. Az állam jövőre nagyobb összegre számíthat a magasabb jövedelműektől is. Azoknál, akik havonta 56 500 koronánál (405 ezer forint) nagyobb bruttó fizetéssel rendelkeznek, fokozatosan csökkentik a jövedelem adómentes részét. Ez jelenleg a létminimum 19,2-szerese, amit minden év január elsején határoznak meg. Havi 88 500 korona felett teljesen megszűnik az adómentes sáv, így a jelenlegihez képest évi 18 167 koronával nő az adó. A kisvállalkozók számára a szlovák pénzügyminisztérium 2007-től megszüntetné a 60 százalékos költségátalányt, ehelyett már csak 40 százalékkal csökkenthetnék az adóalapjukat. Szakértők szerint ha erre valóban sor kerül, visszaeshet a foglalkoztatottság a kisvállalkozói szférában, ahol egyébként a legtöbb új munkahelyet teremtik. A költségátalány lefaragását nem lesz könnyű keresztülvinni, hiszen még Ivan Miklos korábbi pénzügyminiszternek sem sikerült. Végül a pénzügyminisztérium tervezete szerint a gyógyszerek, gyógyászati eszközök esetében jövőre a mostani 19 százalék helyett 10 százalékos lesz az áfakulcs, ami 2,7 milliárd koronás bevételkiesést jelent.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet