A szlovák kormány tegnapi ülésén úgy döntött, törli a pozsonyi repülőtér 66 százalékos privatizációjára kiírt nemzetközi tendert, azaz felmondja az osztrák–szlovák TwoOne konzorcium (tagja a Raiffeisen Zentralbank, a Flughafen Wien és a Penta befektetési csoport) és a Dzurinda-kabinet között még februárban megkötött szerződést. Emellett a versenypályázat második helyén végzett spanyol Abertis-csoporttal sem veszi fel a kapcsolatot – közölte Robert Fico kormányfő, azaz állami kézben marad az év első hét hónapjában valamivel több mint egymillió utast fogadó pozsonyi M. R. Stefánik reptér.
Fico szerint a TwoOne konzorcium, amely 11,4 milliárd koronát (kb. 80 milliárd forint) fizetett volna a pozsonyi és a kassai légikikötő 66-66 százalékáért, nem teljesítette a kívánt feltételeket, ezért a szlovák gazdasági versenyhivatal (PMÚ) az augusztus 14-i határidőig nem egyezett bele a magánosításba. A hivatalos verzió szerint a fő kifogás, hogy a bécsi és a pozsonyi reptér egy kézben történő koncentrációja nemkívánatos monopolhelyzethez vezetne. A konzorcium szlovák tagja, a Penta-csoport viszont a kabinet döntését követően jelezte: érvénytelennek tartják a Fico-kabinet visszalépését, ezért a párizsi nemzetközi bíróság elé viszik az ügyet, emellett visszakövetelik a szlovák nemzeti vagyonalapnak (FNM) már befizetett 1,8 milliárd koronát. Jozef Oravkin, a Penta képviselője szerint politikai okok állnak a magánosítás leállítása mögött, hiszen közismert a Robert Fico vezette Smer párt privatizációellenessége. Megfigyelők szerint a versenyhivatalra is nyomást gyakoroltak, ugyanis a hivatal csúcsvezetőinek megbízatása szeptember végén jár le, és mandátumukat a kormánynak nem tetsző döntés esetén bizonyosan nem hosszabbították volna meg.
Fico tegnap nyíltan kijelentette, hogy elutasítja a pozsonyi reptér eladását, mert stratégiai fontosságú állami vagyonról van szó, amelynek halaszthatatlan fejlesztése és bővítése nem csak magánosítás révén lehetséges. Pavol Prokopovic volt közlekedési miniszter úgy látja, ez a lépés visszaveti a pozsonyi repülőtér fejlődését, emellett Szlovákia milliárdoktól esik el. A képet némileg bonyolítja, hogy az év első 7 hónapjában 136 ezer utast fogadó kassai repülőtér eladását viszont engedélyezte a versenyhivatal, de azzal nem foglalkozott a kabinet. Robert Fico viszont sejteni engedte, ezt az eladást is szívesen megakadályoznák. A Penta a TwoOne nevében máris jelezte, ha Kassát megszerzik, akkor a korábban beharangozott beruházásokat megvalósítják.
