BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia tovább szárnyal

A vártnál is gyorsabban nőtt Szlovákia bruttó hazai terméke a második negyedévben, és a lendület az év második felében az autógyáraknak köszönhetően várhatóan fokozódik. Ezzel párhuzamosan javul a foglalkoztatottság és csökken a munkanélküliség.

2006. augusztus 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákia bruttó hazai terméke (GDP) a második negyedévben a pozsonyi statisztikai hivatal keddi gyorsjelentése szerint az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva 6,6 százalékkal nőtt, elérve a 403,2 milliárd koronát (kb. 2830 milliárd forint). Az első negyedévben a bővülés 6,3, 2005 negyedik negyedévében 7,4 százalék volt. A 6,6 százalékos növekedés nem igazán nagy meglepetés, bár a piac kevesebbet várt – mondta Mária Valachyová, a Slovenská Sporitelna takarékpénztár elemzője, hozzátéve: a várakozásnál nagyobb dinamizmust a múlt héten közzétett, az ipari termelésről szóló adatok is előrevetítették. Szlovákia ipari termelése márciusban (2005 márciusához viszonyítva) 16,5 százalékkal nőtt, ami döntően a gépjárműgyártás szárnyalásának, ezen belül is a pozsonyi Volkswagen autógyár új modellje felfutásának köszönhető. A szlovák gazdaságot főleg a lakossági fogyasztás és a beruházások húzzák.
Kárász Pál, a Szlovák Tudományos Akadémia közgazdásza szerint a gazdaság az elmúlt időszakban komoly lendületet kapott, ami minden beavatkozás nélkül is legalább 2007 végéig kitart. A második félévben még a mostaninál is gyorsabb fejlődést várhatunk, ami főleg az autógyártás bővülő kapacitásának számlájára írható – vélekedett Lucia Steklácová, az ING Bank elemzője. A nagyszombati PSA Peugeot-Citroën ugyanis júniusban indította be termelését, a zsolnai Kia Motors autógyár pedig az év végén. A két vállalat külön-külön is legalább 0,5 százalékponttal járul hozzá a GDP növekményéhez.
A GDP dinamizmusa új állásokat teremtett: a foglalkoztatottság 2006 második negyedévében 2,3 százalékkal emelkedett, elérve a 2,12 millió főt. Júliusban a munkanélküliek aránya a júniusi 10,36 százalékról 10,2 százalékra csökkent (260,9 ezer fő), az állástalanok arányának mérséklődése 2006 eleje óta töretlen.
A szlovák pénzügyminisztérium 2007-re 36,4 milliárd koronás (1,2 milliárd dollár) deficitet tervez, ami a gdp 3 százaléka, amit 2008-ra 2,5, 2009-re 2 százalékra csökkentenek, ami alacsonyabb az euró bevezetéséhez szükséges szintnél.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet