Szlovákiában a Csehországtól történt elválás után, a 90-es évek második felében Vladimír Meciar miniszterelnöksége idején közigazgatási reformot hajtottak végre, amelynek keretében a korábbi három kerület helyett nyolc területi egységet alakítottak ki. Ezeket magasabb területi egységnek nevezték el, de megyeként vagy kerületként is emlegetik. Ezek az egységek játsszák a régiók szerepét az unió számára, így további átalakításokra már nincs szükség. Az egységek központja az ország nyolc legnagyobb városa lett. A kisebb egységet jelentő járások és járási hivatalok a Dzurinda-kormány idején gyakorlatilag megszűntek, csak úgynevezett körzeti hivatalok működnek, melyek kisebb területi egységeket ölelnek fel. A nyolc megye a 2004-ben végrehajtott pénzügyi decentralizáció következtében komoly pénzügyi kerettel rendelkezik. A megyei önkormányzatok, illetve a megyei közgyűlések igazgatják például a középiskolák zömét, a regionális tömegközlekedést.
