Robert Fico szlovák miniszterelnök a szerdai kormányülés után közölte: csökkenteni akarják az üzemanyagárakat, mégpedig vagy úgy, hogy mérséklik a jövedéki adót, vagy megegyeznek a Slovnafttal abban, hogy növekvő nyereségük eddiginél nagyobb részét fizessék be az államnak, illetve hatóságilag szabják meg az üzemanyagárakat. A Hospodárske Noviny szerint azonban a kormánynak nincs teljesen szabad mozgástere a benzin jövedéki adójának a csökkentése ügyében, be kell tartania ugyanis az EU által megszabott alsó határt. Ez a benzin esetében egy literre számítva 13,79, a gázolajnál pedig 11,60 korona, miközben jelenleg a jövedéki adó a benzinnél 15,50, a gázolajnál pedig 14,50 korona. A kormány így literenként mintegy 1,70 koronával (kb. 12 forint) csökkentheti a benzin és 3 koronával (kb. 21 forint) a gázolaj jövedéki adóját. Ez azt jelentené, hogy egy átlagos gépkocsit 110–190 koronával olcsóbban tankolhatnák tele, a kisebb adó azonban évente több mint 3 milliárd korona kiesést jelentene az államkincstárnak. Hosszabb távon ráadásul a lakosság számára is veszítene a jelentőségéből, hiszen az olajárak szédületes iramban nőnek, így a benzin esetében akár pár héten belül újra a jelenlegi szintre emelkedhetnek az árak.
