Szlovákiában a júniusi előrehozott választások után a Meciar-féle populista HZDS és a Jan Slota vezette nacionalista SNS támogatásával felálló kormány vezető pártja, a magát szociáldemokratának minősítő Smer a jelek szerint nem kiforrott koncepcióval vette át a hatalmat, így sok a találgatás, mi lesz a tagadhatatlan sikereket hozó egykulcsos adórendszerrel. Robert Fico kormányfő első nyilatkozataiban jelezte, nem kíván változtatni a 19 százalékos kulcson sem a társasági adó, sem a személyi jövedelemadó esetében, bár az utóbbit mégiscsak módosítaná az úgynevezett milliomosadó. Ezt a kiemelkedően nagy jövedelműekre vetnék ki – vetette fel Fico a szlovák TA3 vasárnapi vitaműsorában is –, de azt még nem tudni, mit tekintenének annak (a korábbi híradások évi 600 ezer, esetleg 1 millió korona fölötti jövedelmet említettek). A vasárnapi tévéműsorban a kormányfő azt is közölte, hogy 2007 januárjától kétkulcsos lesz az áfa a mostani egy helyett; bizonyos termékek, például a gyógyszerek, egy jóval kedvezőbb, még meg nem határozott kulcs alá esnek majd. Változást jelentene ezenkívül az is, hogy magasabb adót vetnének ki a bankokra, pénzintézetekre és a monopolhelyzetben lévő vállalatokra is, ennek mértéke még ugyancsak tisztázásra vár. (A pénzintézetek esetében korábban szóba került, hogy a kamatkülönbözetet adóztatnák meg.)
A bérekre rakódó járulékok esetleges mérsékléséről nem hallani – Szlovákia esetében ez nagy, együttesen 47,80 százalékos terhet jelent –, a kormányfő ígéretei szerint minden kiderül majd a július végére elkészülő kormányprogramból. Ennek alapelveiről tegnap állapodott meg Pozsonyban a Robert Fico, Ján Slota és Vladimír Meciar alkotta koalíciós tanács, amely azt is jelezte, hogy a lehető legrövidebb időn belül, várhatóan január elsejétől megszüntetik a vizitdíjat.
