BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aggódnak a szlovák büdzséért az elemzők

2006. július 3. hétfő, 16:12

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sidó Zoltán, Pozsony
Robert Fico, a szlovák előrehozott parlamenti választásokon győztes Smer párt elnöke tegnap beterjesztette Ivan Gasparovic államfőnek a kormánylistát. A várhatóan mától már működő kabinet pénzügyminisztere a műszaki és közgazdasági végzettségű Ján Pociatek lesz, aki eddig a Telenor Slovakia norvég érdekeltségű távközlési cég igazgatói posztját töltötte be, ezenkívül több vendéglátó-ipari cég társtulajdonosa. A sajtó máris összefonódásokról beszél, mivel Pociatek Robert Kalinák belügyminiszternek, a Smer alelnökének az üzlettársa. Gazdasági miniszternek Fico a vegyész végzettségű Lubomír Jahnáteket, a nyitrai Plastika vegyipari vállalat vezérigazgatóját jelölte.
Fico közölte, hogy jövő januártól bevezetik a 19 százalékos kulcs mellé a második áfakulcsot. Az alsó kulcs 5, 6 vagy 10 százalékos lehet. Mindez jelentős bevételektől fosztja meg az államkincstárt. Az egykulcsos, 19 százalékos személyi jövedelemadóhoz, továbbá a 19 százalékos társasági adóhoz valószínűleg nem nyúlnak, és az osztalékadó újbóli bevezetését sem emlegetik. Ennek dacára a baloldali Smer tervezett bőkezűsége a későbbiekben várhatóan komoly többletkiadásokat gerjeszt, így egyebek között emelni kívánják a jelenleg 6900 koronás minimálbért. A kormány ezenkívül el akarja törölni a vizitdíjat és a kórháziágy-használati díjat. A szlovákiai elemzők ilyen körülmények között az eddigi feszes költségvetési politika fellazulásától tartanak, aminek okán a 2009-es euróbevezetési céldátum nem lesz tartható.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet