BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz a cseh Hyundai hatástanulmánya?

2006. május 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A CzechInvest cseh állami beruházástámogató ügynökség által megrendelt, a dél-koreai Hyundai autógyár észak-morvaországi letelepedéséről szóló hatástanulmányok pontatlanok és egymásnak ellentmondóak – állítja az Ekologicky Právny Servis (EPS) és a Trast Pro Ekonomiku A Spolecnost (TES) társaság. Szerintük Prágának ebből még gondjai támadnak Brüsszelben, ahol az Európai Bizottság előtt meg kell védenie a Hyundainak nyújtandó állami segítség koncepcióját. „A hatástanulmányok lényeges pontjai egymásnak ellentmondanak, nélkülözik a komplex szemléletmódot, nem tartalmazzák a beruházással kapcsolatos gazdasági és nem gazdasági jellegű kockázati tényezőket” – állítja Ján Drahokoupil, a TES elemzője. Például az egyik tanulmány szerint a Hyundai cseh piacon történő értékesítése az áfa révén az államkasszát évente legalább 6 milliárd cseh koronához juttatja, egy másik elemzés szerint ennek hatása a nullával egyenlő, mivel a Hyundai értékesítése más márkákat fog kiszorítani a cseh piacról. Az egyik hatástanulmány egyáltalán nem számol azzal, hogy a leendő, hármas határ menti gyárban számos lengyel és szlovák fog dolgozni. Az EPS szerint mindez azt tükrözi, hogy a cseh fél kritikátlanul, pontos számítások nélkül vágott bele a 743 millió eurót felemésztő nagyberuházásba. Ez az összeg felkúszhat 1 milliárd euróra is, aminek köszönhetően a nosovicei autógyár kezdetben évi 200 ezer, a későbbiekben pedig 300 ezer gépkocsit állít majd elő. A várhatóan 2006 őszétől épülő telephely a tervek szerint 2010-től közvetlenül 3500, közvetve pedig további 10 ezer főt fog foglalkoztatni.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet