A szlovák statisztikai hivatal (SSÚ) tegnap nyilvánosságra hozott első becslése szerint az év első három hónapjában 6,3 százalékkal nőtt Szlovákia bruttó hazai terméke (GDP), ami alatta marad a tavalyi utolsó negyedév 7,4 százalékos ütemének. A növekedés motorját a háztartások nagyobb fogyasztása és a termelő beruházások jelentették, míg a külkereskedelem hatása inkább negatív volt – fejtette ki Michal Musák, a Slovenská Sporitelna szlovák takarékpénztár elemzője. Az idei állami költségvetést eredetileg 5,4 százalékos GDP-növekedésre alapozták. Az első negyedévben a nemzetgazdaságban foglalkoztatottak száma elérte a 2,106 millió főt, ez 2,3 százalékkal több, mint 2005 első negyedében. A gyors gazdasági növekedéssel párhuzamosan a márciusi 11,42 százalékos munkanélküliségi ráta áprilisban 11,04 százalékra csökkent. A ráta azóta csökken, amióta a Dzurinda-kormány végrehajtotta az adórendszer reformját és az uniós államok munkaerőpiaca is sok álláskeresőt szívott fel (a legfrissebb becslések szerint mintegy 200 ezren dolgoznak külföldön, különösen Magyarországon és Csehországban). A szlovák korona nem profitált a kedvező makroadatokból, éppen ellenkezőleg, a múlt heti, az euróhoz viszonyított gyengülés hétfőn napközben tovább folytatódott.
