BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia: veszélyeztetett műemlékek

2006. május 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában is lazán kezelik az építésügyi törvényt – derül ki a szlovák építésügyi felügyelet (SSI) tegnap közzétett felméréséből. A felügyelet tavaly 592 ellenőrzést végzett és 319 esetben derített fényt törvénysértésre. A leggyakoribb eset, hogy az építkezők nem tartják be az építési engedélyben foglaltakat vagy engedély nélkül építkeznek. Az SSI tavaly 169 büntetést szabott ki, összesen 4,278 millió korona (mintegy 30 millió forint) értékben. Arra is volt példa, hogy műemléki védelem alatt álló épületeket alakítottak át vagy bontottak le engedély nélkül. Még Meciar idejében, 1998 előtt Selmecbánya történelmi óvárosában egy dúsgazdag vállalkozó úgy alakított át egy épületet, hogy csak az utcára néző homlokzatot hagyta meg, a többit átépítette, sőt egy medencét is beépített – a hatóságoknak pedig egy szavuk se volt. Az idén az ipari műemléknek számító nyitrai malom lebontása borzolta a kedélyeket: a huszonhárom épületből álló, tíz éve még működő objektum egyike volt Szlovákia legrégebbi üzemeinek. A műemlékvédelmi hivatal kezdeményezte ugyan felvételét a védett objektumok listájára – ám már nincs mit védeni. Nyitra polgármestere január 31-én aláírta a bontási engedélyt, a kerületi műemlékvédelmi hivatal tiltakozása viszont csak ezután érkezett meg a városi hivatal építésügyi osztályára, amelyre az illetékes osztályvezető szerint nem is vonatkoznak a műemlékvédelmi törvények. Amíg a hivatalok tologatták az ügy aktáit, addig az épületkomplexum zömét elbontották. A beruházás értéke több mint 2 milliárd korona, az engedély nélküli bontásért pedig maximum ötmilliós bírság szabható ki a befektetőre.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet