BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Carlsberg kivonul Koppenhágából?

A dán sörgyár eredménye mögött a keleti piacok növekedése áll.

2006. február 21. kedd, 10:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Carlsberg megszünteti koppenhágai sörgyártó érdekeltségeinek jó részét - elsősorban a 2007 végéig bezárandó, Koppenhága Valby nevű külvárosában működő palackozót - és 800 millió dán koronát invesztál a nyugat-dániai Fredericiában 2008 végére kiépítendő palackozó üzemébe.
A Carlsberg 1847 óta főzött sört a dán fővárosban, a bezárással 240 munkahely szűnik meg. A kivonulást a Carlsberg visszaeső kereslet, az olcsó „áruházi” sörök térhódítása, valamint a dohányosok Európa egyre több országának kocsmáiból való kiszorítása nyomán határozta el. Ez utóbbi 4 százalékos visszaesést generált a térségben, amely a teljes forgalom 70 százalékát adja. Elemzők szerint a Carlsberg a legkevésbé hatékonyan működő nyugat-európai sörcég, ezt enyhítené a Valby üzem bezárása, ám többek szerint ez ebből fakadó megtakarítások csekélyek és későn is jönnek.
A társaság a nyugati piacok visszaesését Oroszországban, illetve a kelet-európai fogyasztás növekedése révén ellensúlyozta, összességében a működési profit 3 százalékos növekedésére tettek szert - Nyugat-Európában viszont 34 százalékos csökkenésre. Az EBIT 3,5 milliárd koronára emelkedett az egy évvel korábbi 3,4 milliárdról, ami egybevág a várakozásokkal. A működési eredményen belül 116 millió eurót a dél-koreai Hite palackozó hozott.
Az idei évben összesen 3,6 milliárd korona működési eredményre számít a Carlsberg, tavaly ez 3,3 milliárd volt. A teljes forgalom 2005-ben 38 milliárd koronát tett ki, ami enyhén meghaladta a 37,8 milliárdos várakozásokat, és jelentősebben a 2004-es 36,3 milliárdot.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet