Az EU-pénzügyminiszterek manchesteri informális találkozójukon kapacitásnövelésre szólították fel az olajtermelő országokat és az olajtársaságokat. Az olaj jelenlegi árszintje veszélyezteti a gazdasági növekedést, a globális probléma globális megoldást követel – jelentette ki az EU soros elnöki tisztét ellátó Nagy-Britannia pénzügyminisztere, Gordon Brown. A magas ár hozta profitot fordítsák új olajmezők feltárására, a termelés növelésére, a finomítók kapacitásának megemelésére – hangzik az EU „receptje”. A miniszterek egyúttal átláthatóbb piaci viszonyokra, a pontos tartalékok következetes nyilvánosságra hozására is felszólították a kereskedőket. A kormányoknak pedig többet kell tenniük alternatív energiaforrások, energiatakarékos és hatásfoknövelő eljárások kutatására. Az EU közvetlen kapcsolatban áll az OPEC-országokkal, Norvégiával és Oroszországgal, ugyanakkor óva intenek attól, hogy a tagállamok egyoldalú, versenyzavaró intézkedéseket hozzanak, akár a jövedéki, akár a forgalmi adó kurtításával. (Az évtized elején Franciaországot és Hollandiát érte bírálat, mert kedvezményekkel kártalanították a fuvarozókat.) Nem torpedózták meg, de nem is fogadta osztatlan lelkesedés a hétvégi belga döntést, hogy a háztartások terheit enyhítik a fütőolaj és a gáz adójának csökkentésével.
A miniszterek jóváhagyták a brüsszeli bizottság javaslatát a portugál költségvetési deficit csökkentésére: Lisszabon három évet kap, hogy a GDP-arányos hiányt a jelenlegi 6,2-ről a 3 százalékos maastrichti plafon alá szorítsa, ennek pontos ütemtervét, a kiegészítő gazdasági-pénzügyi intézkedésekkel együtt az év végéig kell prezentálnia. Láthatóan kevés hitele van Hans Eichel német pénzügyminiszternek: kollégái osztják a brüsszeli aggodalmat, hogy a német deficit idén meghaladja a 3,7 százalékos prognózist, ami mégiscsak szankciót vonhat maga után. A manchesteri találkozó megerősítette a tagállamok elszántságát a legszegényebb országok adósságának elengedésére, ennek tervét a héten finomítják a Nemzetközi Valutaalappal és a Világbankkal.
