BUX 139737.71 0,64 %
OTP 45750 0,99 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Érdemes támogatni a külföldi működőtőkét

2005. május 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államnak kifizetődő támogatásokat, adókedvezményeket nyújtani az országba betelepülő külföldi működőtőkének – legalábbis ez derült ki abból a cseh tanulmányból, amely először próbálta megvonni a
dotációk és a beruházások hozadékának mérlegét. A Mladá Fronta Dnes ismertette Václav Vyhíbalnak, a brünni Mendel Egyetem professzorának tanulmányát, aki 14 állami segítséget igénybe vevő társaság
valamennyi hozzáférhető adatát feldolgozva a következő megállapításra jutott: a vizsgált 14 cég öt év alatt 4,4 milliárd cseh korona (1 euró=30,45 korona) értékű állami támogatásban részesült, viszont az államkasszába adók és az alkalmazottaik utáni járulékok formájában 13 milliárdot fizetett be. „Ez átlagosan egy cégre lebontva 627 millió korona többletet jelent 5 év alatt” – mondta Vyhíbal, aki hozzátette, hogy a végeredményt tekintve az autógyártó ágazat képviselői a legjobbak. Ha valamennyi Csehországban tevékenykedő és állami támogatásban részesült külföldi társaság hozadékát vesszük alapul, akkor becslések szerint az érintett 170 cég több mint 100 milliárd koronával töltötte fel az államkasszát.
A vizsgálat eredményeként úgy tűnik, hogy az állami szerepvállalás formái közül a cégek a 10 éves adómentes időszakot értékelik a legtöbbre. Csehország egyébként 1998 áprilisa óta nyújt kedvezményeket, 2000-től pedig törvény szabályozza a beruházások során nyújtható feltételeket. 2000 óta az állam 5,5 milliárd cseh koronát fordított beruházástámogatásra. A Mladá Fronta Dnes megállapítja, hogy a közvetlen külföldi beruházások Csehországban 5 év leforgása alatt mintegy 53 ezer munkahelyet teremtettek.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet