A cseh állam tavaly 13 109 nem létező állami alkalmazott után 3,02 milliárd cseh korona (1 euró=30,12 korona) fizetést folyósított az állami intézményeknek – írta a Mladá Fronta Dnes. Az intézmények még Gogol ügyeskedőjénél, Csicsikovnál is szemfülesebbek, mivel valójában nem törvénybe ütköző dolgot művelnek. Az egyes állami szervezetek ugyanis nem a ténylegesen alkalmazottak száma szerint kapják a bértömeget, hanem táblázat szerint, így a betöltetlen munkahelyek után is pénzhez jutnak. Ráadásul a hivatalok 1997 óta nem kötelesek a „holt lelkek” után folyósított pénzt visszaküldeni. A lap adatai szerint a legtöbb betöltetlen állás az oktatásügyben van, ahol 2004-ben 6159-et regisztráltak, a hadseregnél 1726-ot, a rendőrségnél 812-t, a vámhatóságnál 811-et, a minisztériumokban 740-et. A hivatalok a „holt lelkek” után kapott pénzt döntően fizetésemelésre, prémiumosztogatásra fordítják. A lap szerint a minisztériumok egyébként is komoly anyagi tartalékokkal rendelkeznek, hiszen 2004-ből együttesen 30 milliárd koronát csoportosítottak át 2005-re.
