Csehország külkereskedelmi mérlege egymást követő három hónapban többlettel zárt, s márciusban 6 milliárd koronát mutatott, amire utoljára 1993 márciusában volt példa. Elsősorban a gép- és a közlekedésieszköz-gyártók exportja ugrott meg, derült ki a statisztikai hivatal jelentéséből. Milan Urban cseh ipari és kereskedelmi miniszter az utóbbi 12 év legjobb első negyedévi külkereskedelmi adatait kommentálva kiemelte, hogy a hagyományos nyugat-európai piacok mellett a keleti piacokon, Oroszországban és Kínában is sikerült helytállni.
Martin Jahn gazdasági miniszterelnök-helyettes úgy látja, idén a kivitel lesz a cseh gazdaság motorja. Az ország 2005 első 3 hónapjában 14,7 milliárd cseh korona (1 euró=30,15 korona) külkertöbbletre tett szert, ami 13,4 milliárddal haladja meg 2004 hasonló időszakáét. A múlt évihez képest idén az első negyedben 14,1 százalékkal nőtt a cseh export, miközben az import csupán 10,6 százalékkal bővült. Pavel Sobísek, a HVB Bank elemzője szerint az első negyedévi adatok gazdaságtörténelmi vízválasztót jelentenek, hiszen először fordult elő, hogy az év első 3 hónapjában többlettel zárjon az ország külkereskedelme. A legoptimistábbak 2005 végére 20-30 milliárd korona közötti többlettel számolnak. A kivitelnek köszönhetően a folyó fizetési mérleghiány a GDP-hez viszonyított tavalyi 5,2 százalékról idén 4 százalék alá eshet.
