Nagy a valószínűsége, hogy Csehország 2010 előtt nem vezeti be az eurót – jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh pénzügyminiszter és kormányfőhelyettes. Szerinte éppen 2010 a legvalószínűbb dátum, vagyis az ország 2008-ra teljesíti a konvergenciakritériumokat. Sobotka szerint a konvergenciaprogramban foglaltaknál nem fogják gyorsabban lefaragni a költségvetési hiányt. Zdenek Tuma, a cseh jegybank elnöke viszont úgy látja, hogy a gazdaság jelenlegi növekedési üteme mellett a kormány deficitcsökkentési terve nem éppen ambiciózus. Úgy tűnik, Csehország az idén megsérti a konvergenciaprogram egyik szabályát, amely szerint évente 0,5 százalékponttal csökkenteni kellene az államháztartási hiányt. Prága fegyelmezetlenségének furcsa módon az az oka, hogy tavaly túl jól teljesített: a GDP-hez viszonyított tervezett 5,2 százalék helyett 3 százalékos lett a hiány. Ezt az idén nem tudja megismételni, Sobotka 2005-ben 4,7 százalékos deficitre számít.
