BUX 139707.55 0,61 %
OTP 45650 0,77 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Prága 2010 előtt nem vezeti be az eurót

2005. május 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagy a valószínűsége, hogy Csehország 2010 előtt nem vezeti be az eurót – jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh pénzügyminiszter és kormányfőhelyettes. Szerinte éppen 2010 a legvalószínűbb dátum, vagyis az ország 2008-ra teljesíti a konvergenciakritériumokat. Sobotka szerint a konvergenciaprogramban foglaltaknál nem fogják gyorsabban lefaragni a költségvetési hiányt. Zdenek Tuma, a cseh jegybank elnöke viszont úgy látja, hogy a gazdaság jelenlegi növekedési üteme mellett a kormány deficitcsökkentési terve nem éppen ambiciózus. Úgy tűnik, Csehország az idén megsérti a konvergenciaprogram egyik szabályát, amely szerint évente 0,5 százalékponttal csökkenteni kellene az államháztartási hiányt. Prága fegyelmezetlenségének furcsa módon az az oka, hogy tavaly túl jól teljesített: a GDP-hez viszonyított tervezett 5,2 százalék helyett 3 százalékos lett a hiány. Ezt az idén nem tudja megismételni, Sobotka 2005-ben 4,7 százalékos deficitre számít.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet