BUX 139707.55 0,61 %
OTP 45650 0,77 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sikeres szlovák kampány a feketemunka ellen

Országos razziával is csak ezernél kevesebb feketemunkást találtak Szlovákiában, viszont az akciónak köszönhetően közel 40 ezer alkalmazottat jelentettek be a munkaadók a társadalombiztosításnál.

2005. április 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák munkaügyi és szociális minisztérium elégedett az előre beharangozott, Szél (Vietor) fedőnevű, a feketemunkásokat kiszűrő kéthetes akció végeredményével. Az adatok összesítésekor közölték: az
ellenőrök országosan 7077 céget, munkahelyet látogattak meg, ennek során 990, a munkaügyi hivatalban és a társadalombiztosításban be nem jelentett alkalmazottat füleltek le, és összesen 3,5 millió koronányi pénzbírságot róttak ki. A pénzbírság mértéke viszonylag szerény, mivel az első országos ellenőrzés inkább preventív, figyelemkeltő célú volt, ám a későbbiek során a bírságok a kiróható összeg felső határához fognak közelíteni. A lebukott feketemunkások száma több mint 750-nel haladja meg a 2003-ban és 2004-ben együttesen lefülelt illegálisan alkalmazottak számát. „A lebukottak zöme az építőiparban, a fafeldolgozásban, az erdészetben és a vendéglátóiparban dolgozott” – mondta Ludovít Kaník munkaügyi miniszter.
A Szél fedőnevű ellenőrzés-sorozatnak azonban a legnagyobb hozadéka, hogy a kéthetes áprilisi akció eredményeként összesen 38 644 alkalmazottat jelentettek be a munkaadók a társadalombiztosítás feladatát ellátó Szociális Biztosítóban. Ezen belül csak a dél-szlovákiai dunaszerdahelyi járásban 1788 új alkalmazottat regisztráltak. „A közel 40 ezer fő többszörösen meghaladja például a Hyundai/Kia autógyár beruházásának köszönhető új munkahelyek számát” – közölte elégedetten Kaník. Egyes szakértők szerint a helyzet nem ennyire rózsás, mivel néhány hónapon belül visszaállhat a korábbi állapot.
Egyébként az április 15-éig tartott ellenőrzések korántsem voltak veszélytelenek, különösen nem az éjszakai bárokban, ezért több helyen a rendőrség segítségét is igénybe kellett venni.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet