BUX 139707.55 0,61 %
OTP 45650 0,77 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Működésképtelen a cseh Gripenek fele

2005. április 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hétfőn Svédországból Csehországba érkezett hat darab JAS–39 Gripen típusú vadászgép közül hármat műszaki problémák miatt nem volt hajlandó átvenni a cseh hadsereg – írta a Mladá Fronta Dnes tegnapi száma. A gondok már Svédországban kezdődtek, ahol a hat gép közül egy fel sem tudott szállni, ezért az utolsó pillanatban egy másikkal kellett helyettesíteni. A hibák meglehetősen súlyosnak bizonyultak, mivel az információtovábbító és kommunikációs rendszer, továbbá a radar kieséséről volt szó, ezért a cáslavi repülőtérre érkező hat gép közül az egyik úgymond vakon szállt le, egy másik repülő segítségével. A lap szakértőket idézve megállapította: a problémák várhatók voltak, mivel nem volt idő összhangba hozni a NATO elektronikus normáit a svéddel – ez a folyamat akár évekig is eltarthat. Az egymással nem kompatíbilis két rendszer eredményeként a NATO rádióállomásai zavarják a svéd gépek navigációs berendezéseit, ezért a pilóta hamis adatokból indulhat ki.
Az ügy miatt ma svéd szakértők érkeznek Csehországba. A Gripen szállítója, a BAE Systems nem volt hajlandó kommentálni az esetet. A Spidla-kormány még 2004 júniusában döntött a Gripenek tartós bérletéről, az ügylet keretében Prága 10 évre 14 svéd harci gépet bérel, összesen 19,6 milliárd cseh koronáért (1 euró=30,13 cseh korona). A svéd Saab társaság eddig 159 ilyen típusú repülőt gyártott le, beleértve a Magyarországnak és Csehországnak szánt 14-14 gépet.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet