BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fűtőanyag lesz a cseh gabonából?

2005. április 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Akár több százezer tonna gabona is a CEZ cseh villamos művek hőerőműveiben köthet ki. A gazdák a pékségek helyett az 1930-as évek gazdasági világválságához hasonlóan fűtőanyagként hasznosítanák többletgabonájukat – írta a Hospodárské Noviny. Már tárgyaltunk a CEZ-zel, a társaság mintegy 1100 cseh koronát (1 euró = 30,0 korona) kínál a gabona tonnájáért, sőt már kipróbáltuk a termény fűtőértékét is – mondta Ladislav Svoboda, a brnói terménytőzsde első embere. A cseh gazdasági lap szerint ezzel a megoldással a termelők szakmai szervezete is elégedett. – Így hasznosítani tudnánk a rosszabb minőségű gabonát, amiért még némi pénzt is kapnánk, ráadásul felszabadulnának a raktárkapacitások – közölte Miroslav Jirovský, az agrárszövetség vezetője.
Csehországban idén jelentősen visszaestek a felvásárlási árak: tavaly egy tonna jó minőségű kenyérgabonáért 4500 koronát adtak, idén viszont alig 2700 koronát. A gabona fűtőanyagként való felhasználása egyébként a kormánynak is jól jönne, mivel az Európai Unió előírásai értelmében tonnánként legalább 3100 koronáért kellene felvásárolnia az összes kenyérgabonát. Becslések szerint a cseh magtárakban a nyári aratás idején is még 1,5 millió tonna gabona lesz. – Végleges döntés még nem született, mivel meg kell szereznünk az ehhez szükséges engedélyeket, emellett vizsgáljuk a tervezett lépés etikai vonzatait is – nyilatkozta a CEZ szóvivője.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet