A cseh parlament alsóháza tegnap elfogadta azt a törvényt, amelynek értelmében ez év végén befejezi működését az 1991-ben alapított privatizációs szervezet, a vagyonügynökség (FNM). Feladatait a pénzügyminisztérium veszi át, ezzel párhuzamosan az FNM 63 munkatársa is a szaktárcához kerül. Az alsóházi döntést még a felsőháznak és Václav Klaus köztársasági elnöknek is jóvá kell hagynia. A vagyonalap leépítése egyébként 2003-ban kezdődött el, azóta alkalmazottainak egyharmadát már elbocsátotta. (Szlovákiában még működik a vagyonalap, de a privatizációs minisztérium két éve beleolvadt a gazdasági minisztériumba.) A cseh privatizációs ügynökség a rábízott állami tulajdon döntő részét már értékesítette, jelenleg csupán két jelentős stratégiai vállalatot felügyel, a CEZ villamos műveket és a privatizáció előtt álló Cesky Telecom (CT) távközlési vállalatot.
A CT 51 százalékának eladására kiírt pályázatra a keddi határidőig négy érdeklődő nyújtott be kötelező érvényű ajánlatot: a Belgacom, a Swisscom, a Telefonica, valamint a Blackstone/CVC/Providence és a France Télécom alkotta konzorcium. A Mladá Fronta Dnes értesülése szerint az EuroTel mobilszolgáltatót is magában foglaló cégért 65–73 milliárd korona közötti összeget ajánlanak, ami meghaladja a kormány által előzetesen várt 60 milliárd koronát. Stanislav Gross kormányfő kedden úgy nyilatkozott, hogy az eladásra a pénteki – meglehetősen bizonytalan kimenetelű – bizalmi szavazás után kerítenek sort.
