A cseh közlekedési minisztérium az Európai Unió nyomására hajlandó változtatni a sztrádamatricák érvényességének időpontján – közölte Milan Simonovsky cseh közlekedési miniszter. Prága idén a rövid időtartamra szóló matricák közül csupán a 15 napra és a 2 hónapra szólókat hozta forgalomba, ami ellentétes az uniós jogrenddel.
Csehország most arra kényszerül, hogy ismét bevezesse az egy hétre és az egy hónapra érvényes matricákat. Ehhez módosítani kell az ide vágó törvényt, amelynek javított változatát az ügy kényességére való tekintettel máris tárcaközi egyeztetésre bocsátották. Prága a későbbiekben ki szeretné védeni az EU-s dorgálásokat, ezért 2006-tól még tovább enyhíti az országon csak átutazók életét azzal, hogy (újra) bevezeti az egy napra szóló matricákat is.
Brüsszel a cseh díjszabást is kritizálta, mivel szerinte az éves sztrádamatricához viszonyítva Prága korábban túl drágán adta az egynapos vignettákat.
A közlekedési tárcának, úgy látszik, nincs jó neve az Európai Uniónál, mivel az a felsoroltakon túl ostorozza a használt autók behozatalára vonatkozó jogszabályokat is. Csehország ugyanis korlátozza az öreg autók importját, miközben az EU mindenféle korlátozást szeretne eltöröltetni.
