Szlovákiában legkésőbb 2006 közepén bevezetik az elektronikus ellenőrzési rendszert, ezt követően a 3,5 tonna fölötti teherbírású teherautók után kilométerenként 4 korona körüli összeget kell majd fizetni – közölte Dusan Faktor, a nemzeti autópálya-társaság (NDS) vezérigazgatója. A sztrádákra és néhány gyorsforgalmi útra vonatkozó úthasználati díjat 2011-ben vagy 2012-ben terjesztenék ki a személygépkocsikra is. Az ebből származó bevételek a számítások szerint 2008-ban 3,5 milliárd korona körül lesznek, ami a jelenlegi összeg háromszorosa, 2010–2012 között pedig elérhetik az 5 milliárd koronát – mondta Faktor, akit a TASR szlovák hírügynökség idézett.
A személyautók által fizetendő díjakkal kapcsolatban még nem készültek tervek, mindössze annyi derült ki, hogy akár tízszer alacsonyabb lehet a teherautókat terhelő összegnél. Az NDS közlése szerint idén 50,2 kilométer hosszúságú autósztráda és 25,9 km hosszúságú gyorsforgalmi útszakasz építésének rajtja van előkészítve, ezen belül a Hyundai/KIA autógyár miatt természetesen a Pozsony–Zsolna sztrádaszakasz közötti hiányzó rész befejezése dominál. Az NDS becslése szerint 2005-ben összesen 96 kilométernyi sztrádaszakaszon folynak majd az építkezések, ennek finanszírozására az autópálya-társaságnak 2005-ben 18 milliárd korona áll a rendelkezésére. Jelenleg 315,8 km autópálya és 111 km gyorsforgalmi út van az országban.
