Amíg napjainkban a fizetésképtelen helyzetbe kerülő háztartásokra a végrehajtó vár, addig valószínűleg jövőre Csehországban már lesz mód megegyezni a hitelezőkkel törlesztési menetrend kidolgozásában. Legalábbis ezt javasolja a Martin Jahn gazdasági miniszterelnök-helyettes és az igazságügyi miniszter szakértői csoportja által külön-külön kidolgozott két törvényjavaslat. Elemzők a Jahn-féle tervezetet tartják jobbnak, amely megfelel az európai normáknak.
Az elképzelés szerint azok az adósok, akik állandó jövedelemmel rendelkeznek, legfeljebb öt évre szóló törlesztési ütemtervet kapnának. Ez alatt az idő alatt a nekik hitelező társaságokhoz futna be a bevételük,
amelyből csupán a létminimumnak megfelelő összeget utalnák át a klienseknek. Az öt év elteltével a bíróság esetleg eltekinthet a fennmaradó részlet törlesztésétől. Pavel Sobísek, a HVB Bank elemzője szerint viszont ha a bíróságok túl engedékenyek volnának az adósokkal szemben, akkor az drágítaná a
fogyasztói hiteleket. A Jahn-féle tervezet másik javaslata a csődeljárás volna, amelynek keretében értékesítenék a háztartás vagyonát, ám ez sokkal gyorsabban menne végbe, mint a csődbe jutott társaságok esetében. A cseh jegybank egyébként már korábban figyelmeztetett a lakosság gyors eladósodásának tényére. A háztartások adósságállománya csak 2004-ben 75 milliárd cseh koronával nőtt (miközben a megtakarítások csupán 61 milliárddal), és az elmúlt év végén a kumulált tartozások túllépték a 300 milliárd koronát.
