BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már Dél-Szlovákiát is felfedezték a külföldi beruházók

2005. január 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az év első hónapjai Szlovákia déli régióinak jegyében telnek, konkrétan Gömör, a Csallóköz és a nyitrai kerület van soron – közölte még december végén Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter, aki szerint 2005 első felében elsősorban a jelzett térségbe telepednek majd az új külföldi beruházók. Prognózisa egyelőre helytálló, legalábbis erre utal, hogy – mint pénteken ugyanő bejelentette – az indonéz–dél-koreai tulajdonban lévő Nuritech SK társaság elektronikai alkatrészeket gyártó üzemet létesít a Komárom melletti Ógyallán. A tervek szerint már 2005 júliusától üzemelő, LCD-monitorokhoz alkatrészeket előállító beruházás volumene ugyan csak 8 millió euró, azonban a telephely mintegy 450 új munkahelyet teremt, ebből 240-en már idén munkába állhatnak. Jin Woo Kim, a szingapúri székhelyű Nuritech SK elnöke a telepítési tényezők között említette, hogy a közelben (a szintén dél-szlovákiai Galántán) működik a Samsung, amelynek alvállalkozója a cég. Az évi 5 millió euró körüli termeléssel számoló telephely a jelenleg 14,8 százalékos munkanélküliséggel sújtott Ógyallán 2 vagy 3 százalékponttal mérsékli az állástalanok arányát.
Az amerikai Johnson Controls autóalkatrész-gyártó ugyanakkor a magyar határ – Salgótarján – közelében lévő Losoncon 20 millió eurós ráfordítással mintegy 350 munkahelyet teremtő céget létesít. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor a régióban a jelenlegi 20 százalékosról 15 százalékra csökken a munkanélküliek aránya. A gyárat 2005 áprilisában kezdik építeni, 2006 derekától már üzemelhet. A beruházást az állam is támogatja. Az adóelengedés mértéke 10 éven át 50 százalékos lesz – közölte Pavol Rusko.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet