Szlovákia 2006-tól elektronikus úthasználati díj bevezetését tervezi – közölte tegnap Ján Kotula közlekedési és távközlési államtitkár. A szaktárca 2005 őszén a parlament elé terjeszti az ezzel kapcsolatos törvénytervezetet. Az előzetes információk szerint az úthasználati díj egyelőre csak a 3,5 tonnánál nehezebb járművekre vonatkozna, a gépkocsikra csupán 2011-től terjedne ki az új rendszer. Pavol Prokopovic szlovák közlekedési miniszter hozzátette: egyelőre nem tisztázott, hogy a svájci, az osztrák, az olasz, vagy a német módszer bevezetése mellett döntenek-e.
A cseh kormány viszont már eldöntötte: 2006-tól bevezeti az elektronikus úthasználati díjat. A Mladá Fronta Dnes szerint ez évi 5 milliárd cseh koronányi bevételt hozna, amit visszaforgatnak az úthálózat bővítésébe és korszerűsítésébe. Eredetileg már a 3,5 tonna feletti járművekre vonatkozott volna az új rendszer, azonban a kabinet végül 7,5 tonna felett húzta meg a határt. Milan Simonovsky cseh közlekedési miniszter szerint 12 tonnáig 1,60 cseh koronába, 12 tonna felett pedig 4,60 cseh koronába kerül majd a járművek úthasználatának kilométere. Az elektronikus rendszer kiépítésére április végéig versenytárgyalást írnak ki, amely iránt máris komoly az érdeklődés, ami nem csoda, hiszen mintegy 4 milliárd koronás állami megrendelésről van szó. A Mladá Fronta Dnes úgy tudja, a Kapsch társaság az Autostrade céggel együtt az osztrák mikrohullámú megoldást szorgalmazza, a Siemens, a T-Systems és a Cesky Telecom alkotta konzorcium a GSM-mobiltechnológián és műholdas rendszeren alapuló német rendszert javasolja, míg az IBM a Svájcban e téren már tapasztalatokat szerzett Fela/Ascom konzorciummal indul a versenyben. Csehország, amely az elektronikus úthasználati díj bevezetése terén a harmadik lesz az Európai Unióban, még nem döntött, hogy melyik módszert választja.
