A tervezett 17,2 milliárd korona többlet helyett az év végén 19,5 milliárd korona volt a biztosító számláján – nyilatkozta a napokban Frantisek Halmes, a szlovák társadalombiztosítás szerepét betöltő Szociális Biztosító (Sociálna Poistovna, SP) igazgatója. Halmes „váratlanul jónak” nevezte az eredményt.
A képet viszont az teszi teljessé, hogy a feltüntetett összegből több milliárd korona még az elmúlt években halmozódott fel, továbbá a biztosító számlájára vezették át a 2004-ben megszűnt Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NÚP) 13 milliárd koronáját is. A Szociális Biztosító többletéhez hozzájárult a 2004 novemberében meghirdetett büntetőkamat-elengedés, továbbá a szlovák vasút (1,2 milliárd korona) és az egészségügyi intézmények (2,3 milliárd korona) adósságainak törlesztése – tette hozzá Halmes.
A vártnál jobb eredmény részben a reformok számlájára is írható: ezeknek köszönhetően Szlovákiában tavaly közel az egyharmadával csökkent a táppénzen lévők száma, továbbá az ingyenes orvosi vizsgálatok eltörlése a gyógyszerfogyasztást is visszavetette. A biztosító 2005-ben 16 milliárd koronás többlettel számol. A 2004-hez viszonyított várható visszaesés annak tudható be, hogy ez év januárjában beindult a nyugdíjreform második pillére, azaz a magánnyugdíjpénztárak rendszere, ami éves szinten mintegy 5 milliárdos kiesést jelent az SP számára.
