Csehország ipari termelése a 2004. októberi 8,1 százalékot követően novemberben az előző évhez viszonyítva 10,9 százalékkal nőtt – jelentette tegnap a cseh statisztikai hivatal. A magasabb fordulatszám többek között a kohászatnak és az autóiparnak köszönhető. Elemzők szerint az ipari termelés növekedési üteme 2004-ben az utóbbi három évben a leggyorsabb volt, éves átlagban előzetesen 9 százalék körüli növekményt várnak, vagyis töretlen a 27 hónapja tartó növekedés. Sőt, a lendület 2005-ben is folytatódik, ugyanis a Komercní Banka előzetesen 8 százalék körüli növekedést prognosztizál. Szakértők szerint főleg a külföldi kézben lévő társaságoknak, továbbá az év első 11 hónapjában 13,8 százalékkal javuló termelékenységnek köszönhető az ágazat dinamizmusa.
Szlovákia ipari teljesítménye 2004 novemberében 2,5 százalékkal nőtt 2003 novemberéhez képest. A viszonylag alacsony mutató még mindig határozottan jobb az októberinél, amikor 0,2 százalékos volt a növekmény. A szlovák ipar húzóágazatának számító járműgyártás 2004 utolsó előtti hónapjában 18,5 százalékkal visszaesett. Összességében 2004 első 11 hónapjában 4,3 százalékkal volt nagyobb Szlovákia ipari termelése, mint 2003 hasonló időszakában.
