Szlovákiában január elsejével rajtolt a radikális változást hozó nyugdíjreform, amelynek keretében az állami felosztó-kirovó rendszer és a már évek óta működő kiegészítő nyugdíjpénztárak mellett megjelent a második pillérnek számító magánnyugdíjpénztárak rendszere. A társadalombiztosítási igazgatóság tegnapi közlése szerint eddig 211 723 szerződést kötöttek a piacon működő nyolc magánnyugdíjpénztárral. Frantisek Halmes, az igazgatóság vezetője közölte: a nyolc biztosítóból kettő már biztosan teljesítette a minimálisként megszabott 50 ezres ügyfélszámot. A törvények értelmében 2005. január 1. és 2006. június 30. között a nyolc engedélyezett magánnyugdíjpénztár mindegyikének legalább 50 ezer ügyfelet kell felmutatnia ahhoz, hogy továbbra is működhessen. A polgároknak e másfél év alatt kell eldönteniük, hogy belépnek-e a magánnyugdíjpénztárak rendszerébe vagy sem, de az idén a munkaerőpiacra lépők számára kötelező a tagság. Az adatok szerint egyelőre visszafogott érdeklődés tapasztalható, érdemi változás valószínűleg a tanév végeztével várható – nyilatkozta Halmes. A társadalombiztosítás egyébként, mint mondta, 2004-ben 19,5 milliárd koronás többlettel zárt, ami 2,3 milliárddal több a vártnál.
Szakemberek szerint 40 éves korig éri meg belépni a rendszerbe (jelenleg a nőknél és a férfiaknál egyaránt 62 év a nyugdíjkorhatár). Az öregségi nyugdíj folyósítása érdekében a munkavállalók bérük 18 százalékát fizetik a társadalombiztosítási alapba, aki viszont a magánnyugdíjpénztárt választja, az 9 százalékot a társadalombiztosításba, a másik 9 százalékot a kiválasztott magánnyugdíjpénztárba fizeti be. A magánnyugdíjpénztárban megtakarított pénz örökölhető, de csak abban az esetben, ha a befektető még a nyugdíjkorhatár elérése előtt meghal. A tagok évente kétszer cserélhetnek nyugdíjpénztárt, azonban a rendszerből már nem léphetnek ki.
