Az osztrák Miba Friction Group 20 millió euró beruházással járműalkatrész-gyártó üzemet létesít a Nyitra közeli Verebélyben – közölte Pavol Rusko szlovák gazdasági miniszter. A teherautók és nehéz munkagépek számára tengelykapcsolók és fékrendszerek alkatrészeit gyártó cég legalább 150 új munkahelyet teremt, éves forgalmát 20 millió euróra becsülik. Pavol Rusko hozzátette, az osztrák cég állami támogatásban is részesül, a verebélyi ipari park fejlesztésére ugyanis 190 millió koronát szánnak, ebből 30 millió korona a parcellák felvásárlására megy. Alfred Hörtenhuber, a Miba igazgatója közölte: a 12 ezer négyzetméternyi területen megvalósuló üzem építése ez év végén kezdődik, a teljes üzemeléssel 2006 végétől számolnak. Ezzel párhuzamosan az osztrák társaság bezárja mára elavulttá vált angliai telephelyét.
A kizárólag exportra termelő Miba a megfelelő infrastruktúra, az olcsó munkaerő és a kedvező adózási feltételek miatt választotta Szlovákiát. A cég kilenc vállalatot üzemeltet világszerte – köztük az USA-ban, Brazíliában, Szingapúrban és Olaszországban –, összesen mintegy 2500 főt alkalmaz, tavaly 294,4 millió euró árbevétel mellett 21,6 millió euró volt a nyeresége. A Miba csupán egy az utóbbi hónapokban Szlovákiában beruházó külföldi autóalkatrész-gyártók sorában: az elmúlt alig két hónapban a francia Faurecia és a Valeo, az amerikai Visteon, továbbá a német Continental választotta a 2006-ig három jelentős autógyártónak is otthont adó országot, a Ford pedig a múlt héten jelentette be, hogy 300 millió eurós beruházással sebességváltó-üzemet létesít Szlovákiában.
