BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az alacsonynál is alacsonyabb deficitet akarnak

2004. november 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákia az államháztartási hiány lefaragása terén ambiciózusabb célt tűzhetne ki maga elé – derült ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) idei zárójelentéséből, amelyet Pozsonyban Vladimír Tvaroska szlovák
pénzügyi államtitkár ismertetett. Szlovákia 2007-re a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított 3 százalékos hiánnyal számol, ami már megfelel a maastrichti kritériumnak. Az IMF szerint azonban a vésztartalék nélküli deficit nagyságának megállapítása a maastrichti feltételrendszer teljesítése szempontjából kockázatos. Ha az illetékes szervek nem törekednek a kisebb, mondjuk a GDP-hez viszonyított 2,5 százalékos hiányra, akkor viszonylag kisebb gazdasági sokkhatások is lehetetlenné tehetik a terv teljesítését. A szervezet 2005-ben is a tervezettnél szigorúbb fiskális politikát javasol a Dzurinda-kabinetnek, mivel ezt lehetővé teszi a gazdasági expanzió. Jövőre Szlovákia 3,8 százalékos államháztartási hiánnyal számol, az idén szintén ekkora deficit várható.
A valutaalap úgy látja, hogy az ország termelékenysége, valamint a lakossági bevételek növekedése középtávon a szlovák korona fenntartható erősödéséhez vezet, ezzel párhuzamosan ajánlatos
volna a szlovák központi banknak még inkább az infláció megfékezésére összpontosítania.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet