A szlovák gazdasági minisztérium négy hétig tartó tárgyalások után péntekre virradó éjjel megegyezett az ENEL S.P.A olasz áramtermelő vállalattal a szlovák villamos művek (Slovenské Elektrárne, SE) 66 százalékos részvénycsomagjának eladásáról. A szlovák kormány október 6-án döntött úgy, hogy a részvénycsomagért 840 millió eurót kínáló ENEL-lel kezdenek kizárólagos tárgyalást, amelyet eredetileg november 1-jéig kellett volna befejezni, de a határidőt november 11-éig meghosszabbították, mivel számos részletkérdésben nem tudtak közös nevezőre jutni. (A tenderen második helyen végzett cseh CEZ 690 millió eurót kínált.) A szerződéshez azonban csatoltak egy függeléket is, és ha az elkövetkező hét-nyolc hónapban nem sikerül megegyezni a beruházási terv részleteiben, akkor az ajánlat érvényét veszti – közölte Pavol Rusko gazdasági miniszter. A szerződés értelmében ugyanis az olasz társaság csak akkor veheti át a jövő év közepén az SE-t, ha az elkövetkező években több tízmilliárd koronát fordít beruházásokra.
Ez utóbbi azért égető kérdés, mert az Európai Unió nyomására 2006-ban leállítják a Nagyszombat melletti Jaslovské Bohunice-i atomerőmű egyes, 2008-ban pedig a kettes reaktorát, ami komoly kapacitáskiesést jelent. A Pravda pénteki információi szerint a Léva közelében lévő Mohi atomerőmű befejezése 45 milliárd, a nyitranováki hőerőmű korszerűsítése 6,5 milliárd, a vajáni (Vojany) hőerőmű modernizálása pedig mintegy 7 milliárd koronát emészt fel, vagyis az elkövetkező öt évben az Enelnek legalább 58,5 milliárd koronát (mintegy 363 milliárd forintot) kellene a szlovák villamos művekbe beruháznia. A kormány legkésőbb november 22-ig vitatja meg az SE privatizálásával kapcsolatos helyzetet.
